Melanhoolia / Melancholia

Melanhoolia

Koht: Raekoja plats
Algus: 08.08.2011 22:00

Sts: Lars von Trier
Op: Manuel Alberto Claro
Mont: Molly Malene Stensgaard
Os: Alexander Skarsgård, Charlotte Gainsbourg, Kirsten Dunst
Keel: inglise
Subt: eesti, vene

Taani, Prantsusmaa, Saksamaa, Rootsi, 2011, 2:09

Režissöör: Lars von Trier

Taas skandaalne Taani filmimees Lars von Trier ja taas uues kuues! „Melanhoolia” on tõeliselt ilus, suursugune ja vaatemänguline film koledatest asjadest – maailma lõpust ja armastuse puudumisest. Kui mullu tARTuFFil näidatud von Trieri „Antikristus” oli film, mille üle ikka veel vaieldakse, siis tänavu Cannes’is esilinastunud ja seal ka lavastaja sõnavõttude tõttu skandaali tekitanud „Melanhoolia” on nii lihtne, et seda esimesel pilgul ei suuda uskuda. Ometigi on nii, et filmi filosoofiline sõnum pannakse paika juba esimese 15 minuti jooksul ja sinna ta jääbki. See ometigi ei tee kuidagi seda filmi väiksemaks. Vastupidi. Film on tõeliselt suurejooneline ja nagu Trierile omane – väga hea näitlejate ansambel, mis ekraaniaega ei raiska, ja operaatoritöö. Trier on tõeliselt kinematograafiline, valutades südant mitte üksikisiku pärast, vaid inimkonna tuleviku pärast maailmas, kus on kadunud inimeste vaheline tõeline ja suur armastus. Kas sellisel juhul meie eksistentsil tervikuna on mõtet...?

Filmi peakangelannat Justine’i kehastanud näitlejanna Kirsten Dunst pälvis Robert De Niro juhitud Cannes’i festivali žüriilt oma osatäitmise eest parima naispeaosatäitja tunnustuse.

Tiina Lokk

Kommentaarid (4)

 1. Annika ütleb:

  12/08/2011 21:56

  Super super hea, yks parimaid, mida viimasel ajal n2inud olen. Ja t6esti, Raekoja platsil seda vaadata oli kindlasti sada korda v6imsam kui kodus arvuti taga. Siiski, soovitan k6igile!

 2. Kalle ütleb:

  09/08/2011 14:56

  Ilus -- ja samas üldse mitte nii ebareaalne -- ulme. Seisin selle filmi lõpuni vaatamiseks 2h püstijalu, see räägib omamoodi enda eest. Meeldis, kuidas n.ö kosmiline tasand (lähenev planeet) oli põimitud klassikalisse mõne tegelasega (suhte)draamasse, igapäevane argireaalsus ja inimmaailma ajaloo tavatuim sündmus sulandusid üsna sujuvalt kokku. Teisalt oli mõni osa filmist jällegi liiga naiivne.

 3. Kat. ütleb:

  09/08/2011 13:45

  Tõsiselt meeldis. Trieri lähenemine inimsuhetele ja tunnetele on ainulaadne. Kindlasti vaatan uuesti kui võimalus tekib.

 4. Vint ütleb:

  09/08/2011 11:00

  Üsna sirgjooneline, ehk kui midagi peab p**** minema siis see ka läheb. Tegelikusesse tungiv ja erinevate inimest hingeelu kõrvutades oli se päris nauditav. Väärt vaatamist.