Lääs on lääs / West is West

Lääs on lääs

Koht: Raekoja plats
Algus: 09.08.2011 22:00

Sts: Ayub Khan-Din
Op: Peter Robertson
Muusika: Robert Lane
Mont: Jon Gregory, Stephen O\'Connell
Os: Lesley Nicol, Linda Bassett, Om Puri
Keel: inglise, punjabi
Subt: eesti, inglise

Inglismaa, 2010, 1:42

Režissöör: Andy De Emmony

Lääs on lääs” on järg ootamatult edukaks osutunud väikese-eelarvelisele briti multikulti-teemalisele komöödiale „Ida on ida”.

Seekordse filmi tegevus leiab aset eelmisest viis aastat hiljem ehk 1976. aastal. Stsenarist on sama, Ayub Khan-Din, kelle mälestustel mõlemad filmid üsna otseselt ka tuginevad. Peaosas on loomulikult taas Inglismaal Salfordis elav perekond Khanid. Pere on suur ja kirju – seitse last, iiri-katoliiklase kasvatusega ema Linda ning moslemist patriarhina perekonda valitsev kindlakäeline väärika enesepildiga isa Jahangir „George” Khan, (suurepärane mitmekihiline roll Om Purilt). Talle tundub, et pakistanlane tema 15aastases pojas Sajidis (muide, kirjanik Ayub Khani alter ego) hakkab kaduma. Selle vältimiseks võtab George ette retke tagasi oma kodumaale ja seega ka oma segasesse minevikku, kus on nii eksnaine kui ka suur suguvõsa.

Pakistani võtted filmiti küll Indias, aga Lõuna-Aasia kogukondliku suhetesüsteemi kirev ja läbipõimunud segadus on sellegipoolest ääretult ehe. Inglismaal kasvanud teismelisel Sajidil jookseb kõigest sellest mitu korda „juhe” korralikult kokku, aga ühes heas tragikomöödias ongi vaja nii möödarääkivusi kui ka mõistmisi, kurbust kui ka naeru. Seda kõike pakub „Lääs on lääs” heatahtliku rütmiga kõigile vaatajaile. Ning näiliselt kergemeelsel žanrikastmel on tegelikult vägagi tuumakas sisu.

Kaarel Kuurmaa