Raudvaresed / Iron Crows

Raudvaresed

Koht: Raekoja plats
Algus: 09.08.2011 18:00

Sts: Bong-Nam Park, Ye-Won Moon
Op: Yeon Taek Sep, Syed Munna
Muusika: Jong-Yun We, Coral Sand, Yong-Jin Jung
Mont: Bong-Nam Park
Keel: bengali
Subt: eesti, inglise

Lõuna-Korea, 2009, 1:33

Režissöör: Bong-Nam Park

Bangladeshi kaguosas, kus on ajalooliselt kohtunud hinduistlik, islami ja budistlik kultuur, asub suur sadamalinn Chittagong. Tänapäeval on see kiirelt arenev meretranspordikeskus ka ühtlasi üheks maailma suurimaks paigaks, kus lammutatakse kolossaalseid kaubalaevu. Firmasid, kes oma aegunud vara realiseerida soovivad, tõmbab ligi maailma ühe vaesema riigi elatustase ja vägagi kergesti painutatavad keskkonna- ning pea olematud tööjõuseadused.

Selle film peategelased kuuluvad omamoodi kapitalistliku toiduahela kõige madalamale järjele, ometi on neile 20 000 töötajale need laevad justkui kingitus jumalalt endalt, sest see on võimalus teenida midagigi. 47aastane Mohammed Rufik mäletab aegu, mil juhuslikest mahajäetud laevadest tekkis praegune tööstusharu. 21aastane Bilal pole suutnud kümne aasta jooksul koguda oma unistuste 700 dollarit. Ekramul on alles 12, kuid vaesusest pääsemise soov on suurem kui lastekaitse seadused.

Lõuna-Korea režissöör Bong-Nam Parki filmi märgati ja auhinnati nii kodumaal kui ka kõikjal üle maailma ning see pälvis kohe oma debüüdil peapreemia IDFA žüriilt, kes sõnastas oma otsuses „... tõenäoliselt kõige olulisem saavutus on selle võimsa filmi peategelaste julgus, väärikus ja alandlikkus, mis on vangistatud näivalt lõputusse vaesuse võitmise ringi. See film on puhas tour de force.”

 

Kaarel Kuurmaa

Kommentaarid (1)

  1. Jane ütleb:

    10/08/2011 22:03

    I loved it!