Igavene haud / Into Eternity

Igavene haud

Koht: Raekoja plats
Algus: 08.08.2011 19:00

Sts: Michael Madsen
Op: Heikki Färm
Mont: Daniel Dencik, Stefan Sundlöf
Keel: taani, inglise, soome
Subt: eesti, inglise

Taani, Soome, Rootsi, 2010, 1:15

Režissöör: Michael Madsen

Igal aastal tekib kogu maailma tuumajaamades tohutult radioaktiivseid jäätmeid, mis ajutiselt ladustatakse. Need kätkevad endas aga vallapääsemisel suurt katastroofide ohtu.

Meist üldse mitte kaugel Soomes Botnia lahe ääres Olkiluoto saarele raiutakse kaljusse esimest igavest tuumajäätmete hoiukohta, mida kutsutakse Onkaloks ehk koopaks. Suur maa-aluste käikude süsteem peaks vastu pidama 100 000 aastat, sest nii kaua on tuumajäätmed ohtlikud. Kui hoiukoht täis saab, suletakse see igaveseks. Vähemalt nii me loodame. Aga kuidas seda tagada? Inimkond enam-vähem sellisena, nagu me teame, on ca 50 000 aastat vana. Meie vanimad teadaolevad hauakambrid, Egiptuse püramiidid, on umbes 5000 aastat vanad.

Kuidas hoiatada järeltulevaid põlvesid, et me jätsime endast maha tapvad jäätmed? Mis siis, kui nad arvavad, et on leidnud meie aja püramiidid, müstilised matmispaigad, peidetud aarde? Millistest keeltest ja märkidest saadakse aru tuhande või mitmekümne tuhande aasta pärast?

Michael Madseni lummavalt konstrueeritud film filosofeerib uskumatult tõsisel teemal kogu inimkonna tuleviku pärast, tehes seda stiilselt ja sõna otseses mõttes sügavale kaasa haaravalt.

Tsiteerides ajalehe Guardian filmikriitik Peter Bradshaw’d: „See pole midagi vähemat kui post-inimkondlik arhitektuur. Miks iga valitsus, iga filosoof, iga teoloog kõikjal üle maakera ei aruta Onkalo probleeme ja selle võimalikke tagajärgi? Ma ei tea, aga nad kõik peaksid nägema seda filmi.”

Kaarel Kuurmaa