Arhiiv

Teemad

Kahe päevaga on tARTuFFi külastanud üle 8000 inimese

2011.08.10

Festivali eilsel avalikul arutelul "Erivajaduste inimeste ligipääsust kultuurile" leiti, et kultuur on kindlasti üks efektiivsemaid võimalikke vahendeid muutmaks erivajadustega inimestega seonduvat ühiskondliku mõtlemise paradigmat: puue, olgu tema tekkimise põhjus siis kas kaasasündinud tervisekahjustus, vigastuse tagajärjel tekkinud puue või lihtsalt vanadus, ei ole õnnetus.

Kui ühiskond juba eos, ümbritsevat keskkonda luues, mõtleb, kuidas seda võimalikult ligipääsetatvaks ja elamisväärseks kujundada erinevate sihtgruppidega vajadusi arvestades, muutub Eesti paremaks kohaks kus elada. Teemakäsitlus on algus pikemale koostööle, mille algatasid TTÜ Inimõiguste Keskus ja projekt "Erinevus rikastab" koostöös PÖFFi ning Eesti Puuetega Inimeste Kojaga.

“Me elame suhtumiste muutumise ajastul ja järjest rohkem erinevaid kultuuriüritusi tunnevad selle teema vastu huvi. Inimesed hakkavad rohkem mõtlema, kuidas kaasata erivajadustega inimesi nii kultuuri tarbimisele kui ka kultuuri loomisele selliselt, et nad tunneksid ennat ühiskonna võrdväärse osana. Ühiskonna tugevuseks on erinevuste austamine ning see on rikkus mis on hindamatu” sõnas Eesti Puuetega Inimeste Koja esimees Monika Haukanõmm.

“Erivajadused on väga lai mõiste. Kui küsida, kui palju inimesi kasutab kaldteid ja lifte, siis saan ühe vastuse umbes 10% Tegelikkuses aga on seal ka jalgrattureid, lapsevankritega emasid, vanureid jne. Kui küsime, et kes saavad kasu kõigist neist asjadest, millele paneme „inva“ märgi ette, siis peaaegu 80-90% ühiskonnast, sest me kõik jääme vanemaks” lisas MTÜ Händikäpp juht Sven Kõllamets.

Menukaks osutus ka näidisseanss kirjeldustõlkega Eesti filmist “Kinnunen”, kus soovijail oli võimalus silmaklappide abil kogeda seda, kuidas pimedad inimesed saaksid vaadata filme.

Täna kell 17 toimub Pauligi kohvitelgis ümarlaud teemal "Energiast praegu ja tulevikus ehk kas pirn päästab maailma?", kus tuleb juttu ühest põletavamast inimkonna ees seisvast küsimusest ehk milline on meie maakera energia tulevik? Kell 20 linastub Athena keskuses ümarlaua teema jätkuna dokfilm maailmakuulsast intellektuaalist Björn Lomborgist, kes on tuntud ka nn. skeptilise ökoloogina. Ondi Timoneri auhindu pälvinud töö “Cool It” jälgib mehe kirglikuid otsinguid keskkonnaprobleemide lahendamiseks parema maailma loomiseks.

Täna õhtul näeb ka Raekoja platsil kahte auhinnatud filmi. Prantsusmaa-Kongo dokumentaalfilm “Benda Bilili!” jutustab lastehalvatuse tagajärjel invaliidistunud meeste läbilöögist maailmamuusika areenil. Tuntud hispaania filmimehe Alejandro Amenabari tundeline ja Oscariga pärjatud draama “Sisemeri” kujutab aga vigastuse tõttu voodisse jäänud mehe (mängib Javier Bardem) võitlusest otsustamaks ise oma elu ja surma üle.

Kahe päevaga on festivali külastanud 8 200 inimest, hetkel on publik kõige rohkem hääli andnud briti komöödiale “Lääs on lääs”.

Kõik festivali sündmused on huvilistele tasuta (v.a peod), filmid on varustatud eestikeelsete subtiitritega või on eesti keeles. tARTuFF kestab 13. augustini.

Tartu armastusfilmide festivali tARTuFF korraldab MTÜ Pimedate Ööde filmifestival, toetavad Tartu linn ja Paulig.