Arhiiv

Teemad

Arhiiv: August, 2011

tARTuFFi külastas vaatamata külmale ilmale ja vihmale enam kui 21 000 inimest!

2011.08.16

Ööl vastu pühapäeva Tartu Raekoja platsil legendaarse saksa filmimehe Werner Herzogi paljutähendusliku pealkirjaga dokumentaalfilmiga „Ootamatud kohtumised maailma lõpus“ lõppenud 6. Tartu armastusfilmide festival tARTuFF tõi vaatamata heitlikele ja vihmastele ilmadele kuue päeva vältel Raekoja platsile, Athena Keskusesse ja teistele festivali üritustele üle 21 300 inimese. Kõik tARTuFFi filmid olid huvilistele tasuta.

Festival propageeris rohelist mõtlemist ja arutles teemadel, kas erivajadused on ainult väikesel sihtrühmal või puudutab see meid kõiki. Mida me saaksime teha, et ka puudega inimesed saaksid vastavalt oma võimalustele ja vajadustele nii kultuuriürituste tegemisel kaasa lüüa, kui ka neist paremini osa saada. „Meie kandvaks sisemiseks ideeks sellel aastal oli armastus kui suhe meid ümbritsevasse, olgu selleks keskkond või inimesed meie ümber. Seda tunnet väljendas ka tänavune festival ning see peegeldus ka vaatajate silmades“ sõnas festivali juht Kaarel Kuurmaa.

Publikuhääletuse tulemusel osutus vaatajate lemmikuks ja tARTuFFi ajaloo kõige kõrgema keskmise hinde (4,887) saanud Oscari nominendi Lucy Walkeri dokfilm „Prügimaa“. Hääletusel teenisid publikult kõrged hinded ka Raekoja platsil linastunud mängufilmid „Lääs on lääs“, „Viirpuu all“ ning “Melanhoolia”, dokumentaalfilmidest „Cool It" ja “Toru“. Festivali publikulemmik linastub taas septembrikuises Kumu Dokumentaali sarjas.

Lucy Walker saab festivalilt ja Tartu linnavalitsuselt traditsiooniliselt auhinnaks Mati Karmini pronkskuju „Suudlevad tudengid”. Eelnevatel aastatel on vaatajad parimaks hääletanud Hispaania tragikomöödia „Volver“ (rež: Pedro Almodóvar), USA kultusfilmi „Harold ja Maude“ (rež: Hal Ashby), setokeelse „Taarka“ (rež: Ain Mäeots), Jaapani komöödia „Prillid“ (rež: Naoko Ogigami) ja Rootsi dokumentaalfilmi „Paradiis“ (rež: Jerzy Sladkowski).

2012. aasta tARTuFF ootab kõiki filmisõpru augusti teisel nädalal.

Festivali korraldasid MTÜ Pimedate Ööde Filmifestival, Tartu Linnavalitsus ja Paulig. Programmi partnerid olid Eesti Inimõiguste Keskuse projekt „Erinevus rikastab“, Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Eesti Puuetega Inimeste Koda.


Numbreid 6. tARTuFFi kohta:

  • tARTuFFil käis 21 337 vaatajat;
  • Kokku näidati festivalil 27 filmi 20 riigist, neist 25 olid täispikad;
  • Pauligi kohvitelgis jagati välja üle 11 000 topsi tasuta kohvi;
  • Festivalil käis 5 filmidega seotud külalist: Iirimaa filmi „Nagu mind polekski“ režissöör Juanita Wilson, Hollandi dokfilmi „Vihmategijad“ autor Floris-Jan van Luyn, joonisfilmi „Suur Tõll“ autor Rein Raamat, lühifilmi „Ninja“ lavastaja Jaan Tätte juunior ja 1966. a tehtud linateose „Ühe suve akvarellid“ üks naisosalistest Helgi Ilo

tARTuFF toob kinoekraanile haruldase kultusfilmi monstrumsipelgatest

2011.08.11

Täna ja homme keskööl linastuvad Vanemuise ringauditooriumis (Vanemuise tn 46) ökoloogilised õudusfilmid, mis vaatlevad inimese ja teda ümbritseva looduse suhestumist nihkes nurga alt, ning pakuvad lisaks mõnusale õõvatundele ka tubli annuse musta huumorit.

“Õudusfilmide programm eelmisel aastal, mis oli pühendatud elu ja surma teemale, näitas selgelt, et lisaks klassikalise mudeli järgi vändatud armastusfilmidele on nõudlus ka pisut veidramate ja pisemate tööde järele, mis pakuvad samamoodi mõtlemisainet romantilisel teemal. Kuna seekordne festivali fookus on suuresti keskendunud keskkonnateemale, siis tänavu valisime friigifilmide programmi kaks teost, mis huumoriga vürtsitatult püüaksid meid justkui hoiatada, et kui me ise ei hoia loodust, siis loodus ei hoia ka meid ja asub meid sööma” lausus programmi koostaja Helmut Jänes

Täna kesköösel linastub Eestis esmakordselt suurel ekraanil 1977. a USA kultusfilm “Sipelgate impeerium”, kus inimkonnal tuleb võidelda kemikaalide söömise tagajärjel hiigelsuurteks kasvanud sipelgatega. Reedel näidatakse aga mullu valminud hoogsat ja samuti USAs valminud õudusfilmi “Piraaja”, kus järvealune maavärin äratab ellu eelajaloolised verejanulised kiskjakalad. Film on remake 1978. a valminud James Cameroni samanimelisest õõvafilmist.

Täna saabuvad festivalile ka kaks filmikülalist. Hollandi dokfilmi “Vihmategijad” režissöör Floris-Jan van Luyn räägib täna kell 20 Pauligi kohvitelgis Hiina keskkonnapoliitika teemal, millest jutustab ka tema homme Athena keskuse linastuv film. Iirimaa filmilavastaja Juanita Wilson esitleb täna kell 23.30 oma esimest täispikka mängufilmi “Nagu mind polekski”, mida on auhindadega pärjatud juba mitmel filmifestivalil. Wilsoni eelmine lühifilm “Uks” kandideeris ka Oscarile. Publikul on võimalik režissöörile küsimusi esitada homme kell 20 Pauligi kohvitelgis.

Kolme päevaga on festivali külastanud u 11 500 inimest, hetkel on publik kõige rohkem hääli andnud endiselt briti komöödiale “Lääs on lääs”.

Kahe päevaga on tARTuFFi külastanud üle 8000 inimese

2011.08.10

Festivali eilsel avalikul arutelul "Erivajaduste inimeste ligipääsust kultuurile" leiti, et kultuur on kindlasti üks efektiivsemaid võimalikke vahendeid muutmaks erivajadustega inimestega seonduvat ühiskondliku mõtlemise paradigmat: puue, olgu tema tekkimise põhjus siis kas kaasasündinud tervisekahjustus, vigastuse tagajärjel tekkinud puue või lihtsalt vanadus, ei ole õnnetus.

Kui ühiskond juba eos, ümbritsevat keskkonda luues, mõtleb, kuidas seda võimalikult ligipääsetatvaks ja elamisväärseks kujundada erinevate sihtgruppidega vajadusi arvestades, muutub Eesti paremaks kohaks kus elada. Teemakäsitlus on algus pikemale koostööle, mille algatasid TTÜ Inimõiguste Keskus ja projekt "Erinevus rikastab" koostöös PÖFFi ning Eesti Puuetega Inimeste Kojaga.

“Me elame suhtumiste muutumise ajastul ja järjest rohkem erinevaid kultuuriüritusi tunnevad selle teema vastu huvi. Inimesed hakkavad rohkem mõtlema, kuidas kaasata erivajadustega inimesi nii kultuuri tarbimisele kui ka kultuuri loomisele selliselt, et nad tunneksid ennat ühiskonna võrdväärse osana. Ühiskonna tugevuseks on erinevuste austamine ning see on rikkus mis on hindamatu” sõnas Eesti Puuetega Inimeste Koja esimees Monika Haukanõmm.

“Erivajadused on väga lai mõiste. Kui küsida, kui palju inimesi kasutab kaldteid ja lifte, siis saan ühe vastuse umbes 10% Tegelikkuses aga on seal ka jalgrattureid, lapsevankritega emasid, vanureid jne. Kui küsime, et kes saavad kasu kõigist neist asjadest, millele paneme „inva“ märgi ette, siis peaaegu 80-90% ühiskonnast, sest me kõik jääme vanemaks” lisas MTÜ Händikäpp juht Sven Kõllamets.

Menukaks osutus ka näidisseanss kirjeldustõlkega Eesti filmist “Kinnunen”, kus soovijail oli võimalus silmaklappide abil kogeda seda, kuidas pimedad inimesed saaksid vaadata filme.

Täna kell 17 toimub Pauligi kohvitelgis ümarlaud teemal "Energiast praegu ja tulevikus ehk kas pirn päästab maailma?", kus tuleb juttu ühest põletavamast inimkonna ees seisvast küsimusest ehk milline on meie maakera energia tulevik? Kell 20 linastub Athena keskuses ümarlaua teema jätkuna dokfilm maailmakuulsast intellektuaalist Björn Lomborgist, kes on tuntud ka nn. skeptilise ökoloogina. Ondi Timoneri auhindu pälvinud töö “Cool It” jälgib mehe kirglikuid otsinguid keskkonnaprobleemide lahendamiseks parema maailma loomiseks.

Täna õhtul näeb ka Raekoja platsil kahte auhinnatud filmi. Prantsusmaa-Kongo dokumentaalfilm “Benda Bilili!” jutustab lastehalvatuse tagajärjel invaliidistunud meeste läbilöögist maailmamuusika areenil. Tuntud hispaania filmimehe Alejandro Amenabari tundeline ja Oscariga pärjatud draama “Sisemeri” kujutab aga vigastuse tõttu voodisse jäänud mehe (mängib Javier Bardem) võitlusest otsustamaks ise oma elu ja surma üle.

Kahe päevaga on festivali külastanud 8 200 inimest, hetkel on publik kõige rohkem hääli andnud briti komöödiale “Lääs on lääs”.

Kõik festivali sündmused on huvilistele tasuta (v.a peod), filmid on varustatud eestikeelsete subtiitritega või on eesti keeles. tARTuFF kestab 13. augustini.

Tartu armastusfilmide festivali tARTuFF korraldab MTÜ Pimedate Ööde filmifestival, toetavad Tartu linn ja Paulig.

Kuues tARTuFF avatakse Lars von Trieri skandaalse filmiga

2011.08.01

8. augustil algava tARTuFFi süda asub endiselt Tartu Raekoja platsil, kus kuuel õhtul ja ööl näidatakse kokku 12 mängu- ja dokumentaalfilmi. 1600 istekohaga Eesti suurimasse vabaõhukinno on paigaldatud kinoekraan suuruses 20 x 15 meetrit, kust saab näha nii värskeid filme, aga ka kinoklassikaks kujunenud teoseid kogu maailmast.

Festival avatakse kuulsa taani filmimehe Lars von Trieri Cannes’i festivalil režissööri sõnavõttude tõttu skandaali tekitanud katastroof-armastusfilmiga „Melanhoolia”, mille peaosaline Kirsten Dunst pälvis samas parima naispeaosalise preemia.

Festivali Raekoja platsi põhiprogrammis näeb publik teiste hulgas ka tunnustatud hiina filmirežissööri Zhang Yimou tänapäevastatud Romeo ja Julia lugu „Viirpuu all”, kanada wunderkindi Xavier Dolani stiilset retrofilmi „Kujuteldav armastus”, legendaarse saksa lavastaja Werner Herzogi poeetilist dokk Antarktikast „Ootamatud kohtumised maailma lõpus” jt.

Filmiklassikast tuuakse tartlaste ette 1971. aastal valminud Luchino Visconti suursugune „Surm Veneetsias” ja festivali lõpetav 1966. a Eesti film „Ühe suve akvarellid” restaureeritud variant Aarne Ükskülaga peaosas. Filmikülalistest väisab seekord tARTuFFi tõsielusündmustel põhinev sõjadraama ja tugeva naise lugu „Nagu mind polekski” iirlannast režissöör Juanita Wilson.

Festivali põhifookus keskendub tänavu rohelisele mõtteviisile ning inimese ja teda ümbritseva keskkonna suhestumisele. Keskkonnaalaseid filme näeb nii Raekoja platsil kui ka Athena keskuse dokumentaalfilmide programmis, samuti toimuvad teemakohased ümarlauad ja õpitoad Pauligi kohvitelgis. Dokumentaalfilmide- ja loenguprogramm on sündinud tänu Keskkonnainvesteeringute Keskusele.

tARTuFFil saab alguse ka PÖFFi, Eesti Puuetega Inimeste Koja ning Eesti Inimõiguste Keskuse projekti "Erinevus rikastab" poolt algatud liikumine, mis loodetavasti kandub üle ka teistele meie kultuuriüritustele laiemalt - kuidas rohkem kaasata meie erivajadustega inimesi kultuuriürituste korraldamisse ja neist osa saama.

Kõik festivali sündmused on huvilistele tasuta (v.a peod), filmid on varustatud eestikeelsete subtiitritega või on eesti keeles.
Kokku linastub tARTuFFil 25 filmi 20. riigist. Festival kestab 13. augustini.
Tartu armastusfilmide festivali tARTuFF korraldab MTÜ Pimedate Ööde filmifestival, toetavad Tartu linn ja Paulig.